Kaip teigiama Europos Komisijos komunikate Europos parlamentui, “technologijos ir atvirieji švietimo ištekliai suteikia galimybę keisti ES švietimą”. Skaitmeninės technologijos yra neatsiejama žmonių bendravimo, darbo, prekybos dalis, tačiau Europos švietimo ir mokymo sistemose jos kol kas nėra visapusiškai išnaudojamos. Neseniai atlikto tyrimo[1], kuriuo siekta išsiaiškinti skaitmeninių technologijų naudojimo tendencijas Europos Sąjungos mokyklose, duomenimis, 63 proc. devynmečių mokosi mokyklose, kurių negalima pavadinti „visapusiškai aprūpintomis skaitmeninėmis technologijomis“. 50–80 proc. ES besimokančių asmenų niekada nesinaudoja tokiais metodais kaip skaitmeniniai vadovėliai, pratimų įranga, paprasta ir prenumeruojama transliacija, imitavimas ar mokymasis žaidžiant. Žinios laikomos viešai prieinamomis, kai jas galima pasiekti visiems piliečiams prieinamomis priemonėmis. Atvirieji švietimo ištekliai yra labai svarbūs skatinant kurti novatorišką mokymo(si) aplinką, kurioje besimokantys asmenys gali pritaikyti turinį prie savo reikmių.
Švietimo turinio ir atvirųjų išteklių naudojimą riboja sunkumai rasti adekvačių išteklių kiekvieno vartotojo specifinėms reikmėms patenkinti: mokytojai paprastai yra linkę naudotis kolegų rekomenduotais ištekliais. Jau įrodyta, kad ES lygmens praktinės bendruomenės suteikia puikių galimybių dalytis gerąja patirtimi ir paremti vieniems kitus – tą patvirtina labai aktyvus mokytojų Europos gamtos mokslų mokytojų bendruomenėje SCIENTIX.
Šiame straipsnyje apžvelgiami nauji SCIENTIX portalo gamtos mokslų, inžinerijos ir matematikos (angl. STEM) projektai ir atviro kodo skaitmeninių išteklių gamtos mokslams ir matematikai saugyklos SCIENTIX portale.
Scientix portalo projektai – gerosios praktikos pavyzdžiai
SCIENTIX (www.scientix.eu) projektas prasidėjo 2009 gruodį. Tai Europos Komisijos remiamas Europos mokyklų tinklo (angl. European Schoolnet ) projektas. SCIENTIX buvo sukurtas Europos mokytojų gerosios praktikos sklaidai. SCIENTIX yra skirtas okytojams, tyrėjams, administratoriams, tėvams ir visiems, besidomintiems gamtos mokslais.
2013 metų lapkričio mėnesį prasidėjo SCIENTIX 2, kurio metu bus stiprinami ryšiai tarp mokyklų bendruomenių, keičiantis gerąja patirtimi.
Nanonuomonė
Kaip rodo tyrimai, visuomenės supratimas Europoje apie nanotechnologijas vis dar yra žemo lygio. Tai reiškia, kad piliečiai vis dar yra linkę kurti savo požiūrį į nanotechnologijas, atsižvelgdami į ideologinius polinkius, asmenines vertybes ir žiniasklaidos užuominas. Nanonuomonė (angl. Nanopinion) yra Europos Komisijos finansuojamas projektas (http://nanopinion.eu/), skatinantis mokinius, studentus, politikus, tyrėjus, verslo atstovus ir plačiąją visuomenę įtraukti į mokslinę diskusiją apie nanotechnologijų diegimo teigiamus ir neigiamus aspektus. Tinklapis yra lietuvių kalba.
Nuotekos
Nuotekos (angl. Play With Water) projektas (http://www.play-with-water.ch/) yra skirtas pradinių klasių mokiniams geriau suprasti gamtos mokslus eksperimentuojant ir žaidžiant. Šis projektas siekia sukurti kompleksines pamokas, kurios padėtų pradinių klasių mokiniams įgyti elementarias ekologines žinias, suprasti, kodėl reikia perdirbti atliekas ir suvokti, kad vandens nuotekos gali taip pat būti švaraus vandens ištekliai. Projektas aprūpina mokytojus eksperimentine medžiaga, kuri gali būti lengvai integruojama į gamtos mokslų pamokas.
Ištirk sveikatą
Ištirk sveikatą (angl. Explore Health) yra Europos švietimo portalas apie pažangiausius mokslinius tyrimus sveikatos srityje, siūlantis naujovišką multimedijos ir praktinės patirties sąveiką jaunimui internete, mokyklose, mokslo centruose ir muziejuose (http://www.xplorehealth.eu/). Pagrindiniai projekto Ištirk sveikatą tikslai yra panaikinti atotrūkį tarp mokslinių tyrimų ir švietimo, įkvėpti būsimus mokslininkus, skatinti mokslinį raštingumą ir dialogą.
UniSchooLabs
Prjektas UniSchooLabs (http://unischoolabs.eun.org) siekia gerinti mokslo kokybę Europoje, skatinant bendradarbiavimą tarp universitetų ir mokyklų, prisijungiant prie mokslo laboratorijų pradinėse ir vidurinėse mokyklose per internetines paslaugas. Pedagoginiai metodai ir scenarijai, sukurti projektui, yra paremti tyrimais grįsto mokymo ir problemų sprendimo metodais, kai mokiniai mokosi atlikdami realius ir virtualius tyrimus. Yra sukurtas eksperimentų rinkinys, kuris buvo išbandytas 10 mokyklų.
Scientix portalo skaitmeniniai ištekliai
Internete galima rasti daug ir įvairių skaitmeninių mokymosi išteklių gamtos mokslams ir matematikai. Tačiau dažniausiai jie yra netinkami naudoti dėl kalbinių ir kultūrinių nuostatų. Dvi SCIENTIX portalui priklausančios saugyklos - SCIENTIX išteklių saugykla ir LRE saugykla – sprendžia šią problemą skirtingais, tačiau visos Europos mokytojams labai tinkamais būdais.
SCIENTIX išteklių saugykla
Jei mokytojas rado SCIENTIX išteklių saugykloje (http://www.scientix.eu/web/guest/resources) tinkamą mokymosi išteklių ir jis nėra norima kalba, galima paprašyti vertimo paslaugos “vertimas pagal pareikalavimą”. Paslauga yra nemokama ir ja pasinaudoti galima tik SCIENTIX svetainėje. Jei mokymo medžiaga tinkama vertimui, tos medžiagos puslapio apačioje matysite eilutę “Prašyti vertimo”.
Tą galima padaryti spustelėjus kalbos kodą po eilute “Prašyti vertimo” tos medžiagos aprašymo puslapyje.
European Learning Resource Exchange saugykla
European Learning Resource Exchange saugykla (http://lreforschools.eun.org/) – tai European Schoolnet paslauga, suteikianti mokykloms galimybę susirasti pedagoginį turinį, sukurtą tiekėjų įvairiose šalyse. Ji buvo sukurta siekiant suteikti švietimo ministerijoms prieigą prie mokymosi turinio saygyklų tinklo ir susijusių įrankių, leidžiančių ministerijoms lengviau keistis aukštos kokybės mokymosi ištekliais, kuriais gali lengvai pasinaudoti mokytojai kituose kontekstuose bei įvairiose šalyse. Tokie mokymosi ištekliai paprastai vadinami daugkartinio naudojimo (angl. travel well).
Autorės pedagoginė patirtis naudojant STEM mokymosi išteklius mokymuisi individualizuoti
Šie daugkartinio naudojimo ištekliai buvo atrinkti Europos Sąjungos finansuojamo eQNet projekto (http://www.itc.smm.lt/?page_id=3443) metu remiantis tam tikrais kriterijais, pvz.: ištekliai, skirti mokyti temoms, kurias galima laikyti tarptautinėmis; nebūtinos tam tikros kalbinės žinios; išsaugotas tokiu failo tipu, kuris naudojamas su bendrai prieinama programine įranga; išteklius intuityvus ir paprastas naudoti; nebūtina metodinė pagalba mokytojui bei aiški licencinė būsena. eQNet projekto metu autorė atrinko ir aprašė lietuviškais metaduomenimis Lietuvos švietimo portale (http://portalas.emokykla.lt/Puslapiai/SMPas.aspx) virš 600 užsienio STEM mokomųjų išteklių naudojimui Lietuvos mokyklose.
STEM mokymosi ištekliai yra toliau naudojami Klaipėdos Simono Dacho progimnazijoje vykdant Europos Komisijos finansuojamą CCL (angl. Creative Classrooms Lab) projektą, kurio pagrindinis tikslas yra išbandyti 1:1 (vienas kompiuteris vienam mokiniui) strategiją ir surinkti duomenis apie 1:1 pedagoginės praktikos naudojant planšetinius kompiuterius įgyvendinimą, poveikį ir diegimą platesniu mastu. Gauti duomenis leis švietimo vadovams padaryti labiau pagrįstus sprendimus dėl planšetinių kompiutrių naudojimo mokyklose platesniu mastu (http://www.itc.smm.lt/?page_id=5504).
Projekte yra nagrinėjami šiuolaikiniai mokymosi scenarijai, grįsti mokymosi individualizavimu (angl. Personalisation), problemų sprendimu (angl. Problem solving), mokinių bendradarbiavimu bei „apverstos“ (angl. Flipped) klasės metodais. Tokie scenarijai idealiai tinka mobiliosioms mokymosi veikloms vykdyti, kai kiekvienas mokinys turi galimybę naudotis planšetiniu kompiuteriu.
Gausūs mokslinių tyrimų rezultatai byloja, kad individualizuoto mokymosi požiūris yra kur kas efektyvesnis, lyginant su tradiciniu “visiems vienodo mokymo” (angl. One size fits all) požiūriu, kuris šiuo metu yra dažniausiai taikomas mokyklose. Individualizuoto mokymosi požiūris CCL projekte yra taikomas skirstant besimokančiuosius į kelias skirtingas grupes pagal jų žinių lygį arba mokymosi stilių (angl. Learning style). Lietuvos CCL ekspertai naudoja mokymosi stilių klasifikavimo metodą, pasiūlytą Honey ir Mumford 1992 metais, pagal kurį visus besimokančiuosius galima suskirstyti į keturias grupes: „aktyvistus“ (angl. Activists), “teoretikus” (angl. Theorists), “pragmatikus” (angl. Pragmatists) ir „stebėtojus“ (angl. Reflectors). CCL projekte pirma yra nustatomi mokinių mokymosi stiliai (tam yra sukurta speciali programinė įranga), po to – nustatomos jiems tinkamos mokymosi veiklos, mokymosi metodai, mokymosi išteklių tipai bei mobiliosios aplikacijos (angl. Apps). Kiekvienam mokymosi stiliui galima lengvai rasti tinkamų mokymosi išteklių švietimo portale, taip pat LRE ir SCIENTIX saugyklose naudojant paiešką pagal mokymosi ištekliaus tipą. Tokiu būdu mokymasis yra individualizuojamas, nes mokiniai gauna naudingų patarimų dėl jiems tinkamų mokymosi veiklų, metodų, išteklių bei mobiliųjų aplikacijų naudojimo mokymosi procese.
Išvados
Kokybiškų europinių atvirųjų švietimo išteklių pasiūlos ir paklausos skatinimas – būtina švietimo modernizavimo sąlyga. Atvirieji švietimo ištekliai drauge su tradiciniais švietimo ištekliais leidžia taikyti mišriojo mokymo – tiesioginio mokymo ir mokymo internetu – metodus. Be to, atvirieji švietimo ištekliai turi potencialo sumažinti besimokančių asmenų ir jų šeimų išlaidas švietimo medžiagai įsigyti bei išlaidas iš valstybės biudžeto, jei švietimo medžiaga perkama valstybės lėšomis.
SCIENTIX portalas – gamtos mokslų mokymo bendruomenė – turi daugybę projektų, kurie gali atlikti šias funkcijas – gerinti gamtos mokslo ir matematikos mokymosi kokybę, didinti mokinių motyvaciją ir kelti mokytojų skaitmeninį raštingumą.
Autorės pedagoginė patirtis rodo, kad galima sėkmingai pasinaudoti Europos gamtos mokslų ir matematikos mokymosi ištekliais, juos pritaikant Lietuvos mokyklose mokymuisi individualizuoti ir tuo gerinant švietimo kokybę.
.