0 Comments
""Labai dažnai važinėdama po Pietuvą ir vesdama seminarus sutinku nuostabius inovatyvius mokytojus ir mokinius, bendraudama su kuriais išmokstu daug naujų dalykų.
Taip ir šį kartą, dirbdama Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projekte „Mobili inovatyvių technologijų laboratorija jaunimui“ ir vesdama iPadų mokymus Telšių rajono Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijoje sutikau aukso grynuolį, vienuoliktoką Valdą Tomkų, kuris mane išmokė paversti mano iPadą arba iPhoną 3D holograma. Štai kaip Valdas apibūdina save: "Labai domiuosi technologijomis, įvairiais išradimais. Mėgstu kurti, remontuoti (daugiau esu sugadinęs nei sutvarkęs). Draugai kartais vadina "nenormaliu" dėl tokių dalykų, kaip šita holograma arba variklis, varomas vandeniu. Kambarys mano kaip ir kiekvieno išradėjo, dažnai būna netvarkingas (apkrautas kompiuteriais ar kitais, reikalingais projektams dalykais, stalčiai pilni kompiuterinės technikos (senos)." Valdas yra labai kuklus vaikinas, išties jo darbai ir išieškojimai stebina originalumu. Būtent jis surinko savo mokykloje mokinių grupę Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projektui. Valdas mielai sutiko pasidalinti informacija, kaip paversti savo mobilųjį įrenginį 3D holograma ir sukūrė apie šį procesą mokomąjį filmuką, o taip pat pažadėjo greitu laiku į video aprašymą įkelti piramidės išklotinės 10 colių ekranui gamybos aprašymą bei pačios priramidės projektą sketchup formatu. Tikiuosi, kad ir kitiems mokytojams šis Valdo projektas bus labai naudingas ir padės praturtinti fizikos pamokas. Šis išteklius yra skirtas 6-12 metų mokiniams. Laikas, skirtas mokymuisi - 90 min. Pamokos metu mokiniai sužino, kaip Žemės sukimasis sukelia dieną ir naktį. Taip pat mokiniai sužino, ką mato du žmonės skirtingose pasaulio pusėse tuo pačiu metu.
Pagrindinis pamokos tikslas išaiškinti mokiniams, kad dienos ir nakties kaitą sukelia Žemės sukimasis aplink savo ašį. Pamokos pabaigoje, mokiniai turėtų gebėti: Aprašyti, kaip Žemė sukasi apie savo ašį. Paaiškinkinti, kad Žemės suimosi rezultatas yra diena ir naktis. Aprašyti, kaip Žemės sukimasis leidžia mums matyti Saulės patekėjimą rytuose ir saulėlydį vakaruose. Paaiškinti, kaip žmogaus buvimo vieta Žemėje paveikia apsprendžia dienos ir nakties ilgį įvairiais metų laikais. Visą pamokos planą, aprašymą ir veiklas rasite čia. Nuotrauka Dylan O’Donnell / deography.com Per Saulės ar Mėnulio užtemimą atrodo, kad Saulė ar Mėnulis išnyksta. Kas vyksta? Kodėl gi nesusipažinus su šiuo nepakartojamu reiškinu klasėje ir nesukurti užtemimo modelio?
Užtemimai suteikia mokinimas unikalią galimybę suprasti, kodėl diena keičia naktį priklausomai nuo Žemės padėties Saulės ir Mėnulio atžvilgiu. Klasėje kartu su mokinais galima susikurti Saulės, Žemės ir Mėnulio modelius ir išsiaiškinti, kaip vyksta užtemimai. Dangaus objektų ir reiškinių modeliai priartina astronomijos mokslą arčiau mokinių ir suteikia mokiniams galimybę geriau suprasti šiuos reiškinius. Projekto planą, aprašymą ir veiklas galima rasti čia. MascilSujungdamas tyrimais grįstą gamtos mokslų mokymą su matematiką ir būsima mokinių karjera, šis projektas tikisi padidinti mokinių susidomėjimą gamtos mokslaisir technologijomis. Mascil projektas kuria intervencinį plačios sklaidos ir tyrimais grįsto mokymo įgyvendinimo modelį. Šis intervencinis modelis remiasi profesinio tobulėjimo teorija ir moksliniais tyrimais. Projekto rėmuose mokytojams organizuojami kursai ir seminarai, įskaitant pramonės partnerių paramą ir nuotolinį mokymąsi. Kursuose pateikiama medžiaga, skirta mokytojų profesiniam tobulėjimui ir darbui klasėje. Ši medžiaga yra projekto internetinėje svetainėje ir skirta mokiniams nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus. Projekto svetainė: http://www.mascil-project.eu/ IMAGINARYIšaugęs iš parodos, kuri prasidėjo 2008 metais ir kuri vėliau aplankė daugiau nei 80 miestų visame pasaulyje, IMAGINARY projektas yra atvira ir interaktyvi matematikos mokymosi platforma. Pagrindinis šio projekto įnašas, skatinantis suprasti matematiką ir domėtis ja, yra interaktyvios programos, įkvepianti nuotraukų galerija bei vaizdai, sukurti naudojant matematikos lygtis. Kiekvienas mokytojas yra skatinamas prisidėti prie projekto. Platforma leidžia lengvai pridėti naują turinį parodai. Jeigu jūs norite sukurti matematika paremtą turinį su savo mokiniais arba dalyvauti parodoje, IMAGINARY projektas yra puiki vieta pradėti. IMAGINARY svetainėje užsiėmę mokytojai ras tekstinės medžiagos savo pamokoms, naujų idėjų, filmų bei kitokios medžiagos. Projekto svetainė: http://imaginary.org Scientix projektas gamtos mokslams "Švietimas XXI amžiuje - mokymo išteklių skaitmeninimas"7/31/2015 Projekto tikslas yra integruoti pagrindinius gamtos mokslus Prahos vidurinėje technikos mokykloje su informacinėmis technologijomis. Taip pat bendradarbiavimas tarp mokyklos ir universiteto. Šio projekto metu mokslinė tyrimo medžiaga buvo taikoma matematikos, fizikos, geometrijos, biologijos ir humanitarinių moslų dalykuose.
Projekto metu buvo sukurta:
Projetas yra čekų ir medžiaga pateikiama čekų kalba, tačiau projekto medžiagoje galima rasti labai daug idėjų bei pažiūrėjus filmus, pakartoti eksperimentus savo klasėje. Projekto svetainė yra čia: http://oppa.ssps.cz/ Pastatyti ir paleisti raketą mokykloje yra tikrai unikali patirtis, kuria mokiniai gali mėgautis su savo bendraamžiais. Tai yra vienas iš būdų sujungti senąjį ir šiuolaikinį mokslą, nes šiam projektui pritaikomas ne tik standartinės lygtys ir teorijos bet ir pažangios technologijos, naudojamos kosmose.
Šis projektas tikrai sukels mokinių susižavėjimą, nes jie galės rungtyniauti tarpusavyke, kad išsiaiškintų, kieno gi raketa yra geriausia. Prieš pradėdami statyti raketas, mokiniai turi ištirti ir išsiaiškinti, kaip raketos foma, matmenys ir medžiaga įtakos jos greitį, pakilimo aukštį ir skridimo laiką. Atlikę skaičiavimus mokiniai aptars savo modelius klasėje ir išsiaiškins, kurių darbo metodai ir modeliai yra geriausi. Kai kurios temos, nebūtinai mokslinės, gali būti taip pat aptariamos prieš pagrindinę veiklą - raketos statybą - arba po jos. Pavyzdžiui: Žmogus smalsiai tyrinėja Visatą Sėkmingos kosmoso misijos Mažiau sėkmingos kosmoso misijos Misijų būtinumas atsižvelgiant į dabartines ekonomines problemas Akademinis, fizinis ir psichologinis astronautų pasiruošimas. Šiai veiklai idealus mokinių amžiaus yra 13 -16 metų, o taip pat fizikos sąvokos, lygtys ir matematika tinka ir vyresniems mokiniams. Mokytojai gali pritaikyti skaičiavimus savo klasės lygiui. Temos: gravitacija ir pagreitis: stabilumas ir svorio centras; judesio kikeis; oro pasipriešinimas, atsižvelgiant į raketos masę ir formą; energijos ir impulso tvermės dėnis ir medžiagų savybės. Kaip atlikti projektą, galima paskaityti čia: http://www.scienceinschool.org/2012/issue22/rockets Filipas Jeanjacquot yra fizikos mokytojas Charlie Chaplin į Décines licėjuje, netoli Liono, Prancūzijoje. Jis yra vyresnysis mokslinis bendradarbis švietimo informavimo departamente (Komandos ACCES) École Normale Supérieure de Lyon ir Institut Français.
Jean Lilensten yra Institut de Planétologie et d'Astrophysique de Grenoble, Prancūzija, mokslininkė ir 2010 Europlanet premijos laureatė. Šie puikūs Prancūzijos mokytojai ir mokslininkai savo straipsnyje pasakoja apie šiaurės pašvaistes ir Saulės vėją ir apibūdina labai įdomų būdą, kaip imituoti juos mokykloje. Mokomoji veikla būtų labiausiai naudinga mokant fizikos ar galbūt geografijos 16-19 metų mokinius. Jaunesni mokiniai galėtų mėgautis spalvingais ir dramatiškais eksperimentais, net jei jie dar nesuprastų eksperimentų prigimties. Tema ir veiklos gali būti naudojamos klasės diskusijoms, nes astrofizika visada sukelia didžiulį susidomėjimą mokiniams. Būtų galima susieti klasikines fizikos temas (pavyzdžiui, elektros energija ir jonizacija) su šiuolaikine fizika (pvz astrofizika ir dalelių fizika). Mokiniai atlikdami veiklas sužinotų: Kas yra šiaurės pašvaistės ir kaip jos atrodo. Kur yra geriausi regionai stebėti jas, ir kodėl. Kas yra Saulės vėjas. Kokia yra Saulės ir vėjo Žemės atmosferos sąveika. Kas yra dujų jonizacija. Kas sukelia šiaurės pašvaistės spalvas. Kaip gauti šiaurės pašvaistę mokykloje, daugiau apie tai galite sužinoti čia: http://www.scienceinschool.org/2013/issue26/aurorae#sthash.DUnfAJ3t.dpuf Carla Izabelė Ribeiro moko chemijos ir fizikos Portugalijos valstybinėje mokykloje. Ypač ją domina astronomija. Pastaruosius 12 metų ji mokė mokinius, kurių amžius nuo 13 iki 18, naudodama tyrimai grįstą mokymą. Carla Izabelė parengė puikų projekto planą, kaip naudojant tarpdalykinius ryšius mokyti vaikus gamtos mokslų.
Vieną 1610 metų sausį naktį Galilėjus pažvelgė į Jupiterį per savo teleskopą ir pamatė, kaip jis manė, tris žvaigždes šalia planetos. Jis tęsė savo stebėjimus apie du mėnesius ir per tą laiką nustatė, kad ten buvo iš tikrųjų keturios "žvaigždės", kurios keitė savo vietą aplink Jupiterį. Galilėjus padarė išvadą, kad "žvaigždės" iš tiesų buvo planetos, besisukančios aplink Jupiterį - Medicean planetos, kaip jis pavadino juos tuo metu, tačiau dabar šie objektai žinomi kaip Galilėjaus palydovai, taip pavadinti jų atradėjo garbei. Šį Galilėjaus atradimą Carla Izabelė Ribeiro panaudojo projektui, norėdama įdomiai ir išradingai mokyti savo 12 klasės mokinius suprasti harmoninius svyravimus. Projektas yra grįstas tyrimais ir turtingas įvaitiomis veiklomis - nuo istorinių kontekstų tyrinėjimo, toliau siekiant gauti ir analizuoti eksperimentinius rezultatus, bendrauti ir bendradarbiauti ir pasidalinti savo išvadomis su kitais mokiniais. Projekto metu mokiniai turi įrodyti, kad Galilėjus buvo teisus, teigdamas, kad keturios "žvaigždės" šalia Jupiterio iš tikro yra jo palydovai. Tam tikslui mokiniai turi surinkti duomenis apie palydovų judėjimą naudodami kompiuterines simuliacijas ir įrodyti, kad kad šis judėjimas yra harmoninis judėjimas. Pasibaigus projektui mokiniai parengia ataskaitą (dokumentą arba pateiktį), kur pateikia savo išvadas ir aprašo visą tyrimo procesą, - ir, idealiu atveju, pasidalina su mokiniais iš kitų šalių, todėl jie gali išmokti bendrauti atlikdami mokslinį darbą tarptautiniu mastu. Projekto trukmė gali skirtis. Crala Izabelė dirbo projekte keturis mėnesius bet jei jūs neturite tiek laiko, galite pasirinkti kokią vieną individualią veiklą iš šio puikaus projekto. Sužinokite daugiau apie projektą, jo veiklas ir išteklius čia: http://www.scienceinschool.org/2012/issue25/galileo#sthash.xG68RPPo.dpuf Šiame straipsnyje autorė trumpai aprašomo, kaip juodosios bedugnės formuojasi erdvėje ir kaip jos sąveikauja su tuo, kas yra žinoma kaip "laiko-erdvės kontinuumas". Taip pat ji pateikia labai paprastus, bet įspūdingus eksperimentus, įrodančius juodosios bedugnės susidarymą ir paaiškiačius, kaip ji gali paveikti erdvę aplink ją. Po atliktų veiklų mokiniai galėtų diskutuoti šiais klausimais: Kas yra juodosios bedugnės? Kas leidžia žvaigždėms išlikti stabilioms? Kas yra singuliarumas? Kaip gravitacija veikia masyvius objektus? Kas yra fotonai (šviesa)? Kas yra supermasyvios juodosios bedugnės? Išteklius tinkamas mokinių amžiui: žemiau 11, 11-14, 14-16, 16-19 Straipsnį anglų kalba su visomis veiklomis galima rasti čia: http://www.scienceinschool.org/2013/issue27/blackholes Žymės: fizika, Saulės sistema, dujų dėsniai, gravitacija, reliatyvumas. |
Virginija BirenienePhysics teacher expert, coordinator of educational projects and programs Archives
March 2016
|